Zajęcie egzekucyjne a zameldowanie

Pytanie:

"W obawie przed komornikiem wymeldowałem się do nikąd. Czy w tej sytuacji komornik może coś zająć w moim byłym mieszkaniu?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie egzekucyjne a zameldowanie

Celem postępowania egzekucyjnego jest przymusowe urzeczywistnienie norm prawnych w sytuacji braku dobrowolnego poddania się nim podmiotu zobowiązanego. Egzekucja dotyczyć może świadczeń niepieniężnych jak i pieniężnych, najczęściej jednak kierowana jest na zaspokojenie tego drugiego rodzaju świadczeń. Przeprowadzona ona może być z całości majątku dłużnika tj. z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, nieruchomości czy ruchomości z zachowaniem ustawowych ograniczeń w tym zakresie. W omawianej sytuacji egzekucja skierowana może być w stosunku do ruchomości znajdujących się w mieszkaniu z którego nastąpiło wymeldowanie. Jednak zgodnie z art.845 par.2 KPC komornik może zająć ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu osoby trzeciej. W sytuacji gdy ruchomości dłużnika są we władaniu osoby trzeciej można je zająć tylko wówczas gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika. Jeśli zatem mieszkańcy oświadczą zgodnie że w mieszkaniu nie pozostały żadne ruchomości będące własnością dłużnika, to komornik w zasadzie nie powinien przystępować do zajęcia. Chyba że oświadczenie tychże osób wyda się na podstawie okoliczności nieprawdziwe (np. komornik znajduje w mieszkaniu imienne akcje wystawione na osobę dłużnika). Jeśli dokona wówczas zajęcia drogą ewentualnej obrony jest skarga na czynności komornika lub powództwo przeciwegzekucyjne ekscydencyjne. Oba środki prawne wnosi domniemany właściciel zajętej rzeczy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zosia 2018-06-28 15:42:00

    Jestem w związku partnerskim, mój partner posiada mieszkanie własnościowe w którym ja jestem też zameldowania Partner ma długi za które komornik chce zająć mieszkanie. Co w takiej sytuacji ze mna?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika