Zajęcie oszczędności przez wierzyciela

Pytanie:

"Czy wierzyciel może dokonać zajęcia wkładu oszczędnościowego na książeczce PKO BP, jeżeli książeczka nie należy do dłużnika, ale dłużnik ma do niej udzielone pełnomocnictwo pełne?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie oszczędności przez wierzyciela

Podstawową zasadą obowiązującą na gruncie postępowania egzekucyjnego jest to, ze egzekucja może być skierowana wyłącznie do majątku dłużnika. Wierzyciel może zaspokoić się wyłącznie z majątku dłużnika.

Fakt udzielenia dłużnikowi pełnomocnictwa pełnego do rachunku bankowego (środków zgromadzonych na książeczce) nie daje podstawy do tego, aby uznać iż rachunek bankowy (książeczka oszczędnościowa) stanowi majątek dłużnika. Udzielenie dłużnikowi pełnomocnictwa oznacza jedynie to, że dłużnik w stosunkach z bankiem może reprezentować, dokonywać czynności, w imieniu swojego mocodawcy. Nie staje się on z tego tytułu właścicielem lub współwłaścicielem rachunku i środków na nim zgromadzonych.

W związku z powyższym wierzyciel nie może zyskać zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, do dysponowania którym dłużnik ma udzielone pełnomocnictwo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika