Zajęcie rzeczy ruchomych należących do osoby trzeciej

Pytanie:

"Przeciwko mojej mamie toczy się postępowanie egzekucyjne. Mieszka ona w tej chwili ze mną. Czy komornik może zająć moje rzeczy ruchome na poczet egzekucji?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie rzeczy ruchomych należących do osoby trzeciej

W sytuacji gdy ruchomości dłużnika są we władaniu osoby trzeciej można je zająć tylko wówczas gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika. Jeśli zatem mieszkańcy wspólnego mieszkania oświadczą zgodnie że w mieszkaniu nie pozostały żadne ruchomości będące własnością dłużnika, to komornik w zasadzie nie powinien przystępować do zajęcia, chyba że oświadczenie tychże osób wyda się na podstawie okoliczności nieprawdziwe. Jeśli komornik dokona mimo to zajęcia rzeczy nie będącej własnością dłużnika, wówczas drogą ewentualnej obrony jest skarga na czynności komornika lub powództwo przeciwegzekucyjne ekscydencyjne. Oba środki prawne wnosi właściciel zajętej rzeczy. Będzie się więc Pan mógł bronić przed zajęciem przez komornika rzeczy, która de facto należy do Pana albo przez odpowiednie oświadczenia czy też dokumenty, albo, w przypadku zajęcia rzeczy stanowiącej Pana własność, poprzez powództwo czy też skargę.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika