Zakaz prowadzenia roweru a jazda pod wpływem alkoholu

Pytanie:

"Droga redakcjo e-prawnik. Wczoraj wracając rowerem z urodzin kolegi zostałem zatrzymany do kontroli. Niestety byłem pod wpływem alkoholu. Doszły mnie słychy, że mogę otrzymać zakaz prowadzenia roweru. Czy to prawda?"

Odpowiedź prawnika: Zakaz prowadzenia roweru a jazda pod wpływem alkoholu

Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym ze środków karnych ( art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego [ dalej k.k.] ), które może orzec sąd w razie skazania osoby za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Zgodnie z art. 42 k.k. sprawca musi uczestniczyć w ruchu a z okoliczności popełnionego przestępstwa powinno wynikać, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W razie wyroku skazującego sąd może zgodnie z art. 42§1k.k. nałożyć na Pana środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, w tym rowerów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika