Zakończenie postępowania upadłościowego

Pytanie:

"W którym momencie następuje zakończenie postępowania upadłościowego?"

Odpowiedź prawnika: Zakończenie postępowania upadłościowego

Z art. 52 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze wynika, że data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości. W przypadku wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości po ponownym rozpoznaniu sprawy w następstwie uchylenia postanowienia przez sąd drugiej instancji za datę upadłości uważa się datę wydania pierwszego postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Z tą też chwilą „rozpoczyna się” stan upadłości, który będzie trwał aż do zakończenia postępowania upadłościowego. Zakończenie tego postępowania następuje przez:
1) uchylenie postanowienia o ogłoszeniu upadłości (na skutek zaskarżenia postanowienia sądu upadłościowego do sądu drugiej instancji) i oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub jego odrzucenia przez sąd drugiej instancji;
2) umorzenie postępowania upadłościowego (art. 361);
3) stwierdzenie zakończenia postępowania upadłościowego gdy: wykonano ostateczny plan podziału (art. 368 ust. 1), lub zaspokojono wszystkich wierzycieli (art. 368 ust. 2), lub prawomocnie zatwierdzono układ zawarty z wierzycielami w toku postępowania upadłościowego (art. 287 ust. 1 i art. 293 ust. 1)
– tak Saturnin Ociessa w: Guza Leszek, Ociessa Saturnin, Dragon Piotr, Klyta Wojciech, Chrapoński Dariusz, Adamus Rafał, Zieliński Lesław, Witosz Antoni, Pokora Andrzej Najnowsze wydanie: Prawo upadłościowe i naprawcze Warszawa 2010 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 1040.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika