Zakres obowiązków kuratora

Pytanie:

"Pan, z którym się od 1,5 roku rozwodzę się próbuje z uporem maniaka udowodnić mi utrudnianie kontaktów z małoletnią córką (3 lata). Pisanie pism procesowych z podawaniem coraz to nowych rewelacji przychodzi mu z łatwością. Ustanowiony kurator (kurator społeczny) sporządził notatki z wizyt i poinformował mnie o przesłaniu ich do sądu. Niestety ciągle nie ma ich w aktach sprawy. Jaka jest rola i zakres obowiązków kuratora społecznego, a jaka kuratora zawodowego w sprawie nadzorowania kontaktów? Z kim mam utrzymywać kontakt? (Proszę o wyczerpującą odpowiedź ze względu na potrzebę częstych kontaktów). Czy jest możliwe, aby sąd postanowił, że kurator będzie odbierał siłą płaczące i opierające się dziecko z mojego miejsca zamieszkania i przekazywał je ojcu (córka ma astmę)?"

Odpowiedź prawnika: Zakres obowiązków kuratora

W Polsce działają kuratorzy zawodowi oraz kuratorzy społeczni. Kuratorzy społeczni działają pod nadzorem sądu i pod nadzorem kuratora zawodowego, natomiast kuratorzy zawodowi działają tylko pod nadzorem sądu. Zadaniem i rolą kuratorów jest realizacja określonych przez prawo zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związanych z wykonywaniem orzeczeń sądu. Jeżeli kurator został wyznaczony w celu realizacji postanowienia sądu ustanawiającego prawo do widywania się z dzieckiem, powinna Pani kontaktować się bezpośrednio z wyznaczonym kuratorem. Jeżeli jednak w Pani ocenie, kurator nienależycie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może Pani złożyć skargę na tego kuratora, w sądzie w którym wykonuje swoje obowiązki. Dotyczy to zarówno kuratorów społecznych jak i kuratorów zawodowych. Nie jest możliwe, aby sąd nakazał wykonywanie czynności kuratorskich siłą. Jeżeli takie przypadki się zdarzają, należy wnieść skargę na działanie kuratora.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kurator 2012-03-19 14:21:37

    Czy kurator ma prawo przyjść przed sprawą o widzenia??I wypytywać moją rodzinę o ich prywatne sprawy??

  • Agnieszka 2011-12-01 12:36:08

    Kurator - to wielka ściema. Mój ojciec ma wyrok w zawieszeniu za znęcanie się nad mamą fizyczne i psychiczne oraz nadzór kuratora. Oprócz tego,że jest to bardzo młody chłopak (z którego ojciec sobie nic nie robi, wręcz się wyśmiewa) to wpada do nas dosłownie na 3 minuty i już go nie ma. Ostatnio nawet z mamą już wogóle nie rozmawia. Zamieni z ojcem dosłownie 2 słowa, ten mu naopowiada co chce i znika. Dla mnie to jest śmieszne. Nie rozumiem tego.Próbujemy jakoś walczyć z tym co się dzieje u nas w domu ale to jest jak walenie głową w mur, prawo i sądy są obojętne w takich przypadkach a sytuacja w domu jest jeszcze gorsza niż przed sprawą. Czasami odechciewa się wszystkiego

  • Iwonkaaa 2011-11-27 17:02:55

    witam mam problem z kuratorem otoz czy ma on prawo wypytywac sie o zycie zony czy mojej mamy zadaje intymne pytania na ktore nie chcemy odpowiadac na co ona sie denerwuje(kuratorka)ostatnio bardzo dziwnie sie zachowuje nie rozumiemy jej zachowania ale jest strasznie nie mila po tym jak stwierdzilismy ze nie chcemy odpowiadac na takie pytania co mamy zrobic??"


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika