Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zmiana przeznaczenia gruntów wymaga uprzedniego istnienia planu zagospodarowania przestrzennego.Pierwsza faza procedury to opracowanie przez gmine miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, następnie należy uzyskać zgody na zmianę przeznaczenia aż wreszcie wyłączyć grunty z produkcji rolnej lub leśniej.
Chociaż gmina nie ma obowązku opracowania i uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntów rolnych i leśnych, to jednak bez sporządzenia tego planu nie może dojść do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na inne cele. Jak wskazuje ustawa o ochronie grutnów rolnych i leśnych:
Art.7.1.Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jeśli gmina jest w trakcie opracowywania planu zagospodarowania, należy złożyć podanie o zmianę przeznaczenia gruntu. Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję o odrolnieniu, działka rolna zostanie zmieniona w przyjętym planie zagospodarowania na budowlaną, a kolejnym krokiem właściciela powinno być wystąpienie do starostwa powiatu o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.