Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) stanowi, że komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Problem opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości przez komornika wywoływał wiele wątpliwości w doktrynie i praktyce. W tym przypadku bowiem wiele czynności egzekucyjnych wykonuje sąd - tzw. przybicie, wezwanie do złożenia ceny nabycia do depozytu sądowego oraz przysądzenie, w wyniku którego dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości. Spowodowało to, iż w dniu 28 lutego 2006 r. Minister Finansów wydał urzędową interpretację (PP5-033104/MZ/2006/PP-249). Zdaniem Ministerstwa Finansów fakt, że część czynności wykonuje sąd nie zwalnia komornika z obowiązków płatnika. Współudział sądu nie oznacza bowiem, że komornik nie wykonuje żadnych czynności egzekucyjnych. Minister wprost stwierdził, że "w przypadku sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości płatnikiem podatku od towarów i usług jest komornik sądowy".
Zasady wystawiania faktury przez komornika reguluje § 24 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w przypadku sprzedaży towarów wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów; kopię faktury otrzymuje dłużnik. Fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów (jest on z tego tytułu podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego). Kopię faktury organ egzekucyjny przekazuje dłużnikowi, zachowując jedną kopię w swojej ewidencji.