Zakup samochodu od osoby prywatnej

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą i kupiłem używany samochód na podstawie umowy kupna sprzedaży, gdzie jako kupujący zaznaczone było wyraźnie, że to firma X. Podczas rejestracji pojazdu w starostwie zażądano dowodu opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Następnie poinformowano mnie, że i tak samochód rejestrują na osobę fizyczną, bo ja nie mam firmy - co innego gdybym prowadził sp. z o.o., po czym zarejestrowano samochód bez wspomnianego wcześniej podatku i poinformowano mnie że i tak będę miał kłopoty z tytułu niezapłacenia powyższego podatku. Czy jako firma powinienem w powyższym przypadku zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych biorąc pod uwagę, że sprzedając owy samochód będę płacił podatek VAT i dochodowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i zakupu przez nią rzeczy to osoba fizyczna jest właścicielem rzeczy. Dotyczy to tak nieruchomości, jak i nieruchomości (np. pojazdów). Stąd przykładowo i w księdze wieczystej i w dowodzie rejestracyjnym wpisana jest imiennie osoba fizyczna, a nie firma. W przypadku spółek handlowych (np. spółki z o.o.), właścicielem jest społka.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) umowa sprzedaży samochodu mogłaby nie podlegać PCC jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług albo zwolniona z podatku od towarów i usług. Przepis stanowi o danej czynności, dlatego nie ma znaczenia czy i jak opodatkowana będzie przyszła sprzedaż pojazdu przez nabywcę. Zatem jeśli sprzedającym jest osoba fizyczna nie rozliczająca sprzedaży na gruncie VAT, to nawet jeśli nabywca jest podatnikiem VAT, to sprzedaż taka podlega opodatkowaniu PCC i nabywca powinien ten podatek w stawce 2% zapłacić.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY