Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z treścią kodeksu postępowania cywilnego sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien spełniać wymagania formalne.
Żądanie wniosku będzie dokładnie określone, jeżeli wnioskodawca wskaże osobę spadkodawcy, podając jego imię i nazwisko, datę zgonu i miejsce ostatniego zamieszkania, tylko bowiem co do osoby spadkodawcy wniosek jest dla sądu wiążący. Natomiast w postępowaniu o dział spadku, we wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Natomiast w przypadku, gdy spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.
I wtedy to właśnie gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy. Dowodami stwierdzającymi prawo własności nieruchomości są te, które z mocy przepisów prawa stwierdzają nabycie własności lub stanowią dowód, że takie nabycie miało miejsce; w szczególności należy do nich zaliczyć:
- odpisy z ksiąg wieczystych (zbiorów dokumentów),
- orzeczenia sądowe lub administracyjne,
- odpisy umów notarialnych przenoszących własność,
- wyciągi z tabel likwidacyjnych,
- wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów i budynków oraz operaty ewidencyjne.