Zaliczki na usługi turystyczne a VAT

Pytanie:

Otrzymujemy na konto wpłaty zaliczek na noclegi od osób prywatnych. Czy zaliczki te należy księgować - jako zaliczka na kasie fiskalnej i odprowadzać w danym miesiącu VAT od otrzymanych kwot?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi.

W takiej sytuacji nie ma zatem zastosowania art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), określający moment powstania obowiązku podatkowego w wymienionych w nim przypadkach (zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jego otrzymania w tej części).

Tak więc obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia przez podatnika usług turystycznych opodatkowanych na zasadzie marży (bez względu na fakt otrzymania zaliczki, przedpłaty czy raty) powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później niż 15 dnia od dnia wykonania usługi. Odpowiednio później powstanie też obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży i rozliczenia VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: