Założenie stowarzyszenia przez cudzoziemca

Pytanie:

"Czy w skład komitetu założycielskiego stowarzyszeń mogą wchodzić cudzoziemcy i jaka jest wysokość wpisu od wniosku o wpisanie stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego?"

Odpowiedź prawnika: Założenie stowarzyszenia przez cudzoziemca

Przepisy ustawy prawo o stowarzyszeniach przewidują, iż prawo do zakładania stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim, natomiast w stowarzyszeniach mogą zrzeszać się cudzoziemcy. Znaczenie pojęcia "zrzeszać się:" nie jest jednoznaczna ze stwierdzeniem "prawo do zakładania". Z wykładni językowej wynikałoby, iż prawo do zakładania stowarzyszeń na terytorium Polski przysługuje jedynie obywatelom polskim. Tym samym cudzoziemcy mają jedynie uprawnienie do wstąpienia do istniejącego już stowarzyszenia założonego przez wspomnianych obywateli polskich. Należałoby się jeszcze zastanowić nad próbą założenia stowarzyszenia międzynarodowego i wystąpić z takim wnioskiem do Krajowego Rejestru Sądowego i w ten sposób rozwiać istniejące wątpliwości. Wpis od wniosku o wpis stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego wynosi 500 zł, a w przypadku jednoczesnego dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorstw 1000 zł. Od uiszczenia wpisu uzależnione jest dokonanie wspomnianych wpisów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika