Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakładamy, iż w niniejszej sprawie chodzi o niepubliczne przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną. Niepubliczne przedszkola funkcjonują na podstawie tzw. projektu organizacji wychowania przedszkolnego. Jest to dokument zastępujący statut jednostki - określa on m. in. zasady funkcjonowania jednostki - projekt winien więc określać także godziny zajęć w przedszkolu. Niestety, nie ma przepisów, które by wprost wskazywały na zasady zmiany takiego projektu. Jeśli jednak w umowie jaką Państwo podpisali wskazane są godziny zajęć i nie ma odniesień w tym zakresie do postanowień projektu, powinniście Państwo otrzymać aneks do umowy, z którego wynikałaby zmiana godzin przyjęć w placówce.
Jeśli natomiast chodzi o zamknięcie placówki, takie działanie jest niezgodne z prawem. Jak wskazuje przepis art. 89a ust. 1 ustawy o systemie oświaty, podjęcie przez osobę prawną lub fizyczną prowadzenia wychowania przedszkolnego w niepublicznych formach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7, wymaga uzyskania wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia tych form. Przepisy art. 82-84 i 89 stosuje się odpowiednio, z tym że zgłoszenie do ewidencji zamiast statutu powinno zawierać projekt organizacji wychowania przedszkolnego, które ma być realizowane w danej formie.
Przepis art. 84 ust. 3 ustawy wskazuje natomiast, iż osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest zobowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, o którym mowa w art. 82 ust. 1 i 1a, oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka.