Zaniechanie obowiązków przez spółdzielnię

Pytanie klienta:

""Spółdzielnia mieszkaniowa istnieje od kilkunastu lat. W okresie działalności nigdy nie badano bilansu przez biegłego rewidenta, ani nie poddawano lustracji. Zarząd oraz rada nadzorcza w tym zakresie nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Czy można członków w/w organów spółdzielni pociągnąć do odpowiedzialności?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze, członek zarządu i rady winny czynu lub zaniedbania, przez które spółdzielnia poniosła szkodę, odpowiada za nie osobiście. Aby pociągnąć członka tych organów do odpowiedzialności, należy udowodnić wpierw ich winę za zaniedbania lub czyny, a następnie szkodę poniesioną przez spółdzielnię oraz związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem szkody a zaniedbaniami lub czynami członków zarządu lub rady nadzorczej.

Należy pamiętać, że jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie podda się obowiązkowemu badaniu lustracyjnemu, to związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, lub Krajowa Rada Spółdzielcza przeprowadza z własnej inicjatywy badanie lustracyjne działalności spółdzielni na jej koszt. Ponadto lustracja może być przeprowadzona na żądanie walnego zgromadzenia, rady lub 1/5 członków spółdzielni.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.