Zaniechanie zawiadomienia o zakończeniu budowy

Pytanie:

"W 1982 roku zakończyłem budowę domu jednorodzinnego, który został wybudowany na mojej działce. Nie dopełniłem jednak obowiązku zgłoszenia domu do użytkowania i nie otrzymałem ostatecznie decyzji pozwalającej na użytkowanie tego domu. Taki stan prawny trwa do dnia dzisiejszego, a Księga Wieczysta dotyczącej mojej działki - nieruchomości niezabudowanej - również nie ujawnia istniejącego na tej nieruchomości mojego domu. Nadmieniam, iż w 1978 roku przed rozpoczęciem budowy posiadałem decyzję pozwolenia na budowę opisanego domu. Czy w takiej sytuacji Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego może uznać mój dom za samowolę i nakazać mi rozbiórkę tego domu oraz czy po takim okresie czasu mogę zwrócić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wydanie Decyzji pozwolenia na oddanie domu do użytkowania?"

Odpowiedź prawnika: Zaniechanie zawiadomienia o zakończeniu budowy

Obecnie obowiązująca ustawa Prawo budowlane weszła w życie 1 stycznia 1995 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a nie zakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy. W sprawach nie wszczętych przed 1 stycznia 1995 r. stosuje się przepisy obecne.

Z wyjątkiem jednakże przepisu art. 48, który nie znajduje zastosowania do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe.  

Art. 48 dotyczy rozbiórki budynku wybudowanego samowolnie, bez pozwolenia na budowę oraz legalizacji samowoli budowlanej.  

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane z dnia 24 października 1974 r. pozwolenie na użytkowanie obiektu było wymagane, gdy:

  • nakazano dokonanie zmian lub przeróbek,
  • właściwy organ nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie wybudowanego obiektu budowlanego, ze względów bezpieczeństwa ludzi lub mienia, ochrony środowiska albo innymi względami interesu społecznego.   

W pozostałych przypadkach inwestor lub osoba działająca z jego upoważnienia zawiadamiała właściwy organ o oddaniu obiektu do użytku. Do zawiadomienia powinny być załączone dokumenty wymagane przepisami oraz oświadczenie osoby kierującej budową, że obiekt budowlany lub roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z pozwoleniem na budowę oraz że doprowadzono do należytego stanu i porządku teren, a także ulicę, sąsiednią nieruchomość, budynek, mieszkanie lub lokal, w razie korzystania z nich. Przy oddawaniu obiektów budowlanych, których użytkowanie może ujemnie wpływać na środowisko, do zawiadomienia powinno być załączone również oświadczenie inwestora o rodzaju wykonanych urządzeń chroniących środowisko i stanie gotowości tych urządzeń do eksploatacji.  
W roku 1982 nie miał Pan więc obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie, lecz jedynie powinien Pan był dokonać zawiadomienia. Jeśli Pan zaniechał tego obowiązku, może Pan dokonać zgłoszenia obecnie. Nakaz rozbiórki może dotyczyć budynku wybudowanego bez pozwolenia na budowę, bez zgłoszenia przystąpienia do robót budowlanych lub budowanego pomimo sprzeciwu organu.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika