Zapewnienie poufności danych zawartych w umowie

Pytanie:

"Aktualnie realizujemy dla naszego klienta opracowanie dotyczące pozyskania finansowania zewnętrznego. W ramach usługi musimy przygotować dokumentację, która będzie zawierać sformułowania oraz dane, które mogłyby być bardzo interesujące dla konkurencji. Usługa jest rozliczana na podstawie faktury i protokołu odbioru (nie ma umowy). Czy na protokole odbioru możemy zawrzeć klauzulę poufności danych, ograniczając podmioty, którym będzie przekazana ta dokumentacja? Czy klauzula musi zawierać konkretne zapisy i sformułowania i musi być na osobnym dokumencie? Czy klauzula ta zabezpiecza faktycznie dane?"

Odpowiedź prawnika: Zapewnienie poufności danych zawartych w umowie

Oświadczenie o zobowiązaniu kontrahenta do zachowania poufności przekazanych mu danych nie musi zostać zamieszczone na osobnym dokumencie. Może zostać załączone do dokumentu protokołu odbioru. W takiej sytuacji raczej należy już mówić o umowie zobowiązującej do nieujawniania danych, niż klauzuli. Klauzula bowiem jest dodatkowym elementem zawartym w umowie dotyczącej innego zobowiązania, związanego z koniecznością zachowania poufności informacji. Zastrzeżenie poufności danych w obu wypadkach ma jednak takie samo prawne znaczenie.

Jeżeli strony nie zawierają miedzy sobą umowy zobowiązującej do zachowania tajemnicy, to i tak będą do tego zobowiązane na mocy przepisów dotyczących nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z nimi czyn nieuczciwej konkurencji stanowi przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Zobowiązanie do utrzymania stanu tajemnicy następuje pośrednio na podstawie umowy, w wykonaniu której druga strona wchodzi w posiadanie określonych informacji poufnych swojego kontrahenta. Przepis nie ogranicza powstania tego zobowiązania tylko do umów zawartych w formie pisemnej. Umowa o świadczenie usług, z którą związane jest przekazanie kontrahentowi danych będących tajemnicą przedsiębiorstwa, stwarza obowiązek zachowania tajemnicy nawet, jeśli umowa jest zawarta ustnie. Zasadne jest jednak w takiej sytuacji zawarcie osobnej umowy o zachowanie poufności danych, która ułatwi realizację ewentualnych roszczeń, a przeze wszystkim określi z góry, jakie dane są uważane za poufne. W razie naruszenia tajemnicy przedsiębiorca może dochodzić odszkodowania na ogólnych zasadach. Zawieranie umów lub załączanie klauzul dotyczących informacji poufnych ma przede wszystkim na celu ułatwienie dochodzenia roszczenia poprzez określenie kary umownej, którą kontrahent będzie obowiązany zapłacić, jeżeli nie utrzyma wymaganego stanu tajemnicy. Informacje dotyczące sposobu określenia kary umownej znajdują się w artykule Co to jest kara umowna i kiedy można ją stosować?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika