Zapłacenie podatku PCC przez obcokrajowca

Pytanie:

"Poradzono mi, że powinniśmy płacić jako kupujący mieszkanie 2% podatku PCC. Jeśli sprzedający wynajmował mieszkanie i z tego tytułu był opodatkowany - rozumiem, że moglibyśmy być zwolnieni z płacenia PCC. Również na podstawie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Wielką Brytanią i Polską (20 lipiec 2006 r.) jako osoby zamieszkujące na stałe za granicą moglibyśmy płacić podatek od kupna nieruchomości tylko w Anglii (stamp duty, który wynosi 1% od wartości nieruchomości). Czy możemy jako obywatele Wielkiej Brytanii być zwolnieni od płacenia 2% podatku PCC w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Zapłacenie podatku PCC przez obcokrajowca

Zgodnie z art. 2 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., zatytułowanym "Podatki, których dotyczy Konwencja" Konwencja dotyczy podatków od dochodu i od zysków majątkowych, bez względu na sposób ich poboru, pobieranych na rzecz Umawiającego się Państwa, jego jednostek terytorialnych lub organów lokalnych. Za podatki od dochodu i od zysków majątkowych uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu albo od części dochodu, włączając podatki od zysków z przeniesienia własności majątku ruchomego lub nieruchomego. Do obecnie istniejących podatków, których dotyczy Konwencja, należą w szczególności w Polsce: podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych.

Konwencja nie dotyczy natomiast podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych (PCC), regulowanego ustawÄ…  o podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych, który nie jest podatkiem od dochodu i od zysków majÄ…tkowych.

Zatem również rezydenci brytyjscy kupujący mieszkanie w Polsce (z wyjątkiem mieszkań nabywanych od deweloperów, które podlegają VAT) są obowiązani płacić w Polsce 2% PCC od wartości rynkowej mieszkania. Ustawa o PCC nie przewiduje również zwolnienia od podatku z tego tytułu, iż sprzedający wynajmował mieszkanie i z tego tytułu był opodatkowany.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jany 2019-04-01 00:34:18

    Proszę kasować odpowiedzi na pytanie ,które nie sa aktualne w prawie. Np,odpowiedź z 2014r,a nastąpiła zmiana od 2019r czy wcześniej. Czytając osoba jest wprowadzona w błąd,bo nie ma informacji o zmianie wprawie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika