Zapłata wierzycielowi zamiast komornikowi

Pytanie:

"Mam dłużnika, przeciwko któremu złożyłem już wniosek egzekucyjny do komornika sądowego. Czy w tej sytuacji mam prawo zaproponować dłużnikowi, aby spłacił dług bezpośrednio na moje konto, co zaoszczędzi mu kosztów komorniczych i czy on może skorzystać z tej propozycji? Czy mogę po tym wycofać wniosek od komornika i dłużnik nic nie będzie musiał mu płacić, czy jednak powinienem wcześniej formalnie wycofać wniosek od komornika i dopiero porozumieć się z dłużnikiem co do zapłaty bezpośrednio na moje konto?"

Odpowiedź prawnika: Zapłata wierzycielowi zamiast komornikowi

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. Zatem nie jest niezbędne wycofanie wniosku o wszczęcie egzekucji a następnie przyjęcie wpłaty od dłużnika. Już w czasie trwania egzekucji jest dopuszczalne uregulowanie należności wierzycielowi. Spowoduje to, że komornik jeśli uzyska o tym informację (od wierzyciela lub dłużnika) wstrzyma się od dalszych czynności takich jak zajęcie mienia ruchomego czy opis i oszacowanie nieruchomości. Wierzyciel może z taka propozycją wystąpić zarówno przed wszczęciem postępowania komorniczego jak i w jego trakcie. Ważne by nie doszło do dokonania żadnej czynności przez komornika, gdyż w takim przypadku za dokonane czynności, mimo dobrowolnej spłaty wierzycielowi komornik może żądać zwrotu poczynionych wydatków. Z samym wszczęciem egzekucji związane są wydatki. Nawet dobrowolne uregulowanie należności przed dokonaniem jakiejkolwiek czynności a po wszczęciu postępowania egzekucyjnego nie pozbawia komornika prawa do zwrotu wydatków związanych z wszczęciem egzekucji. Poza tym za prowadzenie egzekucji komornik pobiera opłaty egzekucyjne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Daniela Ksobiak 2019-08-09 10:11:27

    Witam! otrzmalam rozwod bez orzekania o winie.Malzenstwo moje trwalo tylko dwa lata. Przed zawarciem zwiazku mialam eksmisje z poprzednio zajmowanego mieszkania z mozliwoscia otrzymania lokalu od Gminy (tak bylo zapisane w wyroku eksmisyjnym. W momencie zawarcia zwiazlu malze. W sytuacji, gdy zostalam zameldowana na stale u b. meza, zrezygnowalam z przydzialu lokalu przez Gmine. Po rozwodzie zostalam bez dachu nad glowa, nie jestem nigdzie zameldowana, musze wynajmowac pokoj, na kroty praktycznie nie jest mnie stac finansowo. Mam niewielka emeryture. Na niczyja pomoc nie moge liczyc. Czy w takiej sytuacji mam szanse na otrzymanie alimentow od b. meza, aby pomogl mi chociazby na czesciowe sfinasowanie wynajmu mieszkania. Bardzo prosze o porade prawna. Wiem,ze moje szanse byly wieksze,gdyby rozwod byl lorzeczony z jego winy. Zgodzilam sie na takie orzeczenie,ze wzgledu na sugestie sedziny,ze moje udowodnienie mezowi winy bedzie sie toczyc przez b. dlugi okres, a ze do tamtejszego sadu dzielila duza odleglosc od miejsca mojego pobytu, wiec zgodzilam sie na taki, a nie inny wyrok, aby miec to wszystko z glowy. Teraz, przez zawarcie malzenstwa znalazlam sie w niesamowicie trudnej sytuacji, nie starcza mi pieniedzy na wynajem, zyje caly czas na kredyt. Bardzo dziekuje za udzielenie mi pomocy. Daniela

  • maciej99 2019-08-04 15:58:23

    Windykację bez zaliczek i prowizji prowadzi dla mnie enakazpl.

  • maciej99 2019-03-08 15:21:49

    Na eNakaz nie pobierają prowizji od ściągania, ani zaliczki na windykację.

  • Jacol 2013-02-22 13:53:17

    Po 30 latach małżeństwa z pozwu żony orzeczony został rozwód z winy męża. Sądownie nie dokonano podziału majątku. Kosztami został obciążony pozwany mąż. 450zł Skarb Państwa, 800zł powódka. Po uprawomocnienia się wyroku: 1-szy wierzyciel (Skarb Państwa) po 3 tyg. wzywa do zapłaty w ciągu 2tyd. pod rygorem wszczęcia egzekucji z prawem do odwołania się w ciągu 7 dni. Po prośbie o umorzenie lub rozłożenie na raty dłużnik otrzymał plan spłaty w 9 ratach. OK 2-gi wierzyciel - była żona, która nadal jest w posiadaniu całego majątku dorobkowego męża, po wniosku o polubowny podział majątku i ofercie rozliczenia w tym zadłużenia (800zł) uzyskuje klauzulę wykonalności wyroku (+72) i wnosi o egzekucję do komornika (+400). Tworzy zadłużenie 1300zł i wskazuje komornikowi miejsce egzekucji tj. dom w którym były maż aktualnie przebywa i jest współwłasnością z 2 braćmi. Ręce opadają. Cóż robić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika