Zaplecze socjalne a praca poza zakładem
Pytanie:
"Moja żona nosi się z zamiarem rozpoczęcia działalności gospodarczej i świadczenia usług opiekuńczych w domu klienta. Chce stanąć do przetargu na świadczenie takich usług ogłoszonego przez urząd miejski. W przypadku gdyby wygrała ten przetarg \"przejmie\" niejako \"rynek\" i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który tej części swojej działalności zaniecha. W związku z tym zatrudnionych w nowej firmie zostanie ponad 50 pracowników - opiekunek domowych pracujących wyłącznie w domach klientów (podopiecznych). Żadnych innych pracowników typu księgowa, kadrowa i jakichkolwiek innych nie będzie. Tylko opiekunki pracujące wyłącznie w domach podopiecznych. Czy mimo to, że żadne prace nie będą nigdy wykonywane na teranie \"zakładu pracy\" ciąży na mojej żonie obowiązek zapewnienia jakichś pomieszczeń socjalnych dla pracowników i jeśli tak to jak duże i jakiego rodzaju zaplecze musi zapewnić w tym konkretnym przypadku? Będą to umowy o pracę. Z częścią pracowników na czas nieokreślony a z częścią - na czas określony. Cytuję niektóre zapisy umowy: \"1) rodzaj umówionej pracy - opiekunka domowa 2) miejsce wykonywania pracy - u świadczeniobiorców\". Takie umowy posiadają teraz opiekunki z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i nie zajdą żadne okoliczności by zapisy w umowach o pracę z nowym pracodawcą musiały brzmieć inaczej. "
Odpowiedź prawnika: Zaplecze socjalne a praca poza zakładem
M. Mędrala (w: Wybrane problemy ze wskazaniem miejsca pracy w umowie o pracę. Mon.PP 2009, nr 3) wyraża pogląd, że miejsce wykonywania pracy powinno być co do zasady tak ustalone, aby pracownik mógł wykonywać swoje zadania w ramach umówionej przez stronę normy dobowej i tygodniowej czasu pracy. Miejsce pracy określone w umowie powinno być rzeczywistym miejscem jej wykonywania. Zdaniem Autorki, w przypadku szeroko ujętego miejsca pracy (np. obszar kraju) można wysunąć tezę, że pracownik przemieszczający się w obrębie tego obszaru nigdy nie przebywa w podróży służbowej. Określenie miejsca pracy, jako szeroki obszar geograficzny, może być uzasadnione w przypadku stanowisk ruchomych, gdy przemawia za tym specyfika pracy (za: Maria Teresa Romer - Prawo pracy. Komentarz. Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie IV) ss. 1328).
Wskazać tutaj należy, iż zagadnienia „miejsce pracy” pracownika od „siedziby zakładu pracy” powinny być rozróżnione. Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę, obustronnie uzgodniony, objęty ogólnym zakazem jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z kontrahentów umowy. Strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określeniu miejsca pracy. Może być ono określone na stałe, bądź jako miejsce zmienne, przy czym w tym ostatnim wypadku zmienność miejsca pracy może wynikać z samego charakteru (rodzaju) pełnionej pracy. Ogólnie pod pojęciem miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. „Miejsce pracy” nie musi być wyposażone w zaplecze socjalne, kadrowe i techniczne. Wykonywanie pracy w uzgodnionym przez strony „miejscu pracy” pracownika nie rodzi obowiązku płacenia takiemu pracownikowi ani diet, ani świadczeń rozłąkowych (por. Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 1 kwietnia 1985 r.; I PR 19/85, LexPolonica nr 310233).
Powyższe orzeczenie przesądza, iż na Pana małżonce nie ciąży obowiązek zapewnienia zaplecza socjalnego, kadrowego, czy technicznego – przypadku, gdy praca ma być świadczona poza „siedzibą zakładu pracy”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?