Zapoznanie się z aktami przez stronę

Pytanie:

"Chcę odwołać się od wyroku sądu okręgowego, czy mam prawo zwrócić się do tego sądu o kserokopie protokołów dotychczasowych rozpraw, między innymi po to, aby na spokojnie przeanalizować składane przez strony jak i świadków zeznania? Czy wiąże się to z jakimiś obostrzeniami i czy będę ponosił z tego tytułu jakieś koszta?"

Odpowiedź prawnika: Zapoznanie się z aktami przez stronę

Jedną z zasad obowiązujących w postępowaniu cywilnym jest jego jawność. Jej przjawem jest właśnie możliwość przeglądania akt sprawy i otrzymywania odpisów lub wyciągów z tyhc akt przez strony oraz uczestników postępowania. Strona może w dowolnym czasie żądać doręczenia odpisów wyroków lub postanowień, nawet gdy upłynął termin do ich zaskarżenia, a w wypadku wyroków lub postanowień kończących postępowanie w II instancji - termin do zgłoszenia wniosku o ich doręczenie. Strony i uczestnicy postępowania mają zawsze prawo do przeglądania akt sprawy oraz do otrzymywania z nich wyciągów. Nawet wówczas, gdy rozpatrywanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym, akta sprawy są zawsze jawne - dostępne dla uczestników postępowania, to znaczy, że mogą oni przeglądać je w sekretariacie sądu i otrzymywać z nich wyciągi. Poza stronami i uczestnikami postępowania inne podmioty nie mają wglądu do akt sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika