Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak Pan pisze, dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa. Istnieje zatem domniemanie prawne, że to Pan jest jego ojcem. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść ojciec, matka lub samo dziecko. Nie może go natomiast wnieść mężczyzna, który sądzi, że jest rzeczywistym ojcem. Matka dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w terminie sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Ten termin, jak wynika z pytania, już minął. Takie powództwo może jednak wnieść także prokurator, przy czym jego żadne terminy nie obowiązują. Stąd jest możliwe, że matka dziecka przekona prokuratora, by ten wystąpił do sądu o zaprzeczenie Pana ojcostwa. Do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa bynajmniej nie trzeba zgody samego domniemanego ojca dziecka.
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może być oceniane przez pryzmat zgodności z zasadami współżycia społecznego, nawet jeżeli wytoczy ją prokurator. Jednakże przyjmuje się, że oddalenie powództwa z tego powodu może nastąpić w sytuacjach zupełnie wyjątkowych. Trzeba bowiem pamiętać, że w sprawach o prawa stanu cywilnego bardzo ważna jest zasada prawdy obiektywnej, czyli ustalenie rzeczywistego stanu rzeczy.
Jeśli Pańskie ojcostwo zostanie zaprzeczone w wyroku sądowym, wtedy utraci Pan wszelkie prawa rodzicielskie (władzę rodzicielską), gdyż w świetle prawa nie będzie Pan już ojcem dziecka. Oznacza to także, iż nie będzie Pan zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych jako krewny dziecka, bo przestanie Pan nim być. W pewnych sytuacjach jednak dziecko może żądać alimentów od męża matki nie będącego jego ojcem, nawet jeżeli ich małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód. Warunkiem jest, by żądanie odpowiadało zasadom współżycia społecznego.
Zaprzeczenie Pana ojcostwa otworzy drogę do ustalenia ojcostwa innego mężczyzny, czy to w drodze uznania, czy to w drodze procesu sądowego. Jeśli ojcostwo zostanie ustalone, wtedy powstanie także obowiązek alimentacyjny między ojcem dziecka a dzieckiem (obowiązku alimentacyjnego nie trzeba „nakładać”, gdyż istnieje z mocy samego prawa – natomiast aktualizuje się on w pewnych okolicznościach). Obowiązek ten będzie "wyprzedzał" ewentualny Pański obowiązek alimentacyjny wobec dziecka.