Zaprzeczenie ojcostwa nienarodzonego dziecka

Pytanie:

"Jestem w trakcie rozwodu, a za 2 miesiące ma się urodzić moje dziecko z kolejnego związku. Czy zaprzeczenia ojcostwa można dokonać zanim dziecko się urodzi?"

Odpowiedź prawnika: Zaprzeczenie ojcostwa nienarodzonego dziecka

Jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania związku małżeńskiego albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, to ma miejsce domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Matka może wystąpić z powództwem o zaprzeczenia ojcostwa swego męża w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Nie jest zatem możliwe wytoczenie takiego powództwa przed urodzeniem dziecka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Mirek 2012-07-27 10:40:59

    co z urlopem okolicznościowym dla prawdziwego ojca ? Mi w pracy odmówiono, bo administracyjnie nie mam aktu urodzenia dziecka, gdzie jest oznaczone, że to ja jestem ojcem. Moja pratnerka sie rozwodzi - sprawa w trakcie - dziecko już się urodziło. Czy można taki urlop odebrać po sprawie o zaprzeczenie ojcostwa ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika