Zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora
Pytanie:
"Dziecko ma 5 lat i zostało poczęte w czasie trwania małżeństwa, kiedy trwała faktyczna (a nie sadowa) separacja. Obecnie zaczyna się proces rozwodowy. Biologicznym ojcem dziecka nie jest mąż matki, tylko konkubent, który chciałby uznać swoje dziecko i nadać mu swoje nazwisko (obecnie dziecko ma nazwisko matki). Ojciec dziecka (mąż matki) \"nie poczuwa się\" do ojcostwa. W tej sytuacji, gdy dziecko ma już 5 lat, nie możliwe jest zaprzeczenie ojcostwa (które byłoby podstawą do późniejszego uznania) przez matkę i biologicznego ojca. Nadmieniam, iż konkubentom zależy na czasie w nadaniu dziecku nazwiska biologicznego ojca i nie chcą czekać na uzyskanie pełnoletności dziecka w celu wystąpienia przez niego z roszczeniem o zaprzeczenie ojcostwa. Czy jedyną drogą do nadania dziecku w tej sytuacji nazwiska konkubenta jest zwrócenie się do prokuratora o zaprzeczenie ojcostwa? Czy można ten sam skutek osiągnąć poprzez przysposobienie z zachowaniem przez biologicznych rodziców władzy rodzicielskiej? Jeśli nie to -jak powinna wyglądać prośba skierowana do prokuratora i który jest właściwy?"
Odpowiedź prawnika: Zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora
Przysposobienie rzeczywiście skutkuje tym, iż przysposabiany otrzymuje nazwisko przysposabiającego. Należy jednak zauważyć, iż nie jest możliwe przysposobienie z zachowaniem dotychczasowej władzy rodzicielskiej. Przez przysposobienie władza ta ustaje z mocy samego prawa i przechodzi na przysposabiającego. Przekładając to na sytuację opisaną w pytaniu, zarówno mąż matki, jak i ona sama stracą władzę rodzicielską. Uzyska ją natomiast faktyczny ojciec dziecka (konkubent).
Prośba o wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa skierowana do prokuratora nie musi mieć szczególnej formy. Należy objaśnić wszystkie okoliczności i uzasadnić konieczność wystąpienia do sądu. Należy przy tym pamiętać, iż decyzja o wystąpieniu do sądu należy do prokuratora; nie jest on bynajmniej związany wnioskiem. Z prośbą można wystąpić do każdego prokuratora, najlepiej jednak wystąpić do prokuratora właściwego dla tego samego miejsca, dla którego właściwy jest też sąd w danej sprawie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?