Zaprzeczenie prawdziwości dokumentu urzędowego i prywatnego

Pytanie:

"Jak zaprzeczyć prawdziwości dokumentu urzędowego (dyplomu ukończenia studiów) i prywatnego (świadectwa pracy)?"

Odpowiedź prawnika: Zaprzeczenie prawdziwości dokumentu urzędowego i prywatnego

Istotne w tej sprawie będą przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące dowodów. Dokumenty urzędowe, sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania, stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone. Za taki dokument uznaje się dyplom ukończenia uczelni wyższej. Zgodnie z art. 252 k.p.c., strona, która zaprzecza prawdziwości dokumentu urzędowego albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenie organu, od którego dokument ten pochodzi, są niezgodne z prawdą, powinna okoliczności te udowodnić.
Natomiast świadectwo pracy jest dokumentem prywatnym. Dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Na gruncie art. 253 k.p.c., jeżeli strona zaprzecza prawdziwości dokumentu prywatnego albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenie osoby, która je podpisała, od niej nie pochodzi, obowiązana jest okoliczności te udowodnić. Jeżeli jednak spór dotyczy dokumentu prywatnego pochodzącego od innej osoby niż strona zaprzeczająca, prawdziwość dokumentu powinna udowodnić strona, która chce z niego skorzystać.
Dowodzenie nieprawdziwości dokumentów może nastąpić za pomocą wszelkich środków dowodowych, np. ze świadków – np. można powołać byłego pracodawcę, współpracowników, pracowników szkoły wyższej, którzy mogliby potwierdzić okoliczności.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika