Zasady doręczania wyroku karnego

Pytanie:

"W jakim czasie po ogłoszeniu wyroku i prośbie o jego przesłanie skazany powinien go otrzymać?"

Odpowiedź prawnika: Zasady doręczania wyroku karnego

Kodeks postępowania karnego stanowi, że orzeczenie wydane na rozprawie ogłasza się ustnie. Doręczenie wyroku lub jego uzasadnienia następuje na wniosek. W przypadku gdy strona lub prokurator nie brali udziału w posiedzeniu lub nie byli obecni przy ogłoszeniu orzeczenia, orzeczenia doręcza się prokuratorowi i stronie, której przysługuje środek zaskarżenia. Zgodnie z przepisami kodeksu, w innych wypadkach o treści orzeczenia lub zarządzenia należy powiadomić strony. Przepisy procedury karnej nie wprowadzają terminu doręczenia orzeczenia. Doręczeń dokonuje się przez pocztę lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji albo pracownika organu wysyłającego, a w razie niezbędnej konieczności - przez Policję. Pismo doręcza się adresatowi osobiście, a w razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi. W braku takiej osoby, można pozostawić pismo administracji domu, dozorcy lub sołtysowi, jeżeli podejmą się oddać pismo adresatowi. Pismo może być także doręczone za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jlodz 2012-02-03 21:44:16

    Czy to znaczy,ze jezeli nie bylem na rozprawie,ani na ogloszeniu wyroku za jazde pod wplywem,a wyrok doreczono poczta,to moge apelowac.Zaznaczam,ze dobrowolnie poddalem sie karze,a stawiennictwo bylo nieobowiazkowe.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika