Zasady rozwiązania stosunku pracy z młodocianym

Pytanie:

"Czy mając podpisaną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego uczestników OHP na przyuczenie do wykonywania określonej pracy młodocianego na okres 19 miesięcy, można zwolnić młodocianego przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta z przyczyn leżących po stronie młodocianego (młodociany porzucił pracę - zatrudniony 19 dni kalendarzowych)? Czy przysługuje mu okres wypowiedzenia 2 tygodnie zgodnie z art. 36 KP i jaką przyczynę zwolnienia wpisać w świadectwie pracy oraz co z urlopem wypoczynkowym?"

Odpowiedź prawnika: Zasady rozwiązania stosunku pracy z młodocianym

 

Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego dopuszczalne jest tylko w przypadkach określonych w ustawie. Należą do nich:

  1. niewypełnianie przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  2. ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  3. reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  4. stwierdzenie nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

W razie konieczności wypowiedzenia młodocianemu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, pracodawca zawiadamia przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik, w celu umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie.

W przedstawionej sytuacji doszło do niewykonywania przez młodocianego swoich obowiązków i taką przyczynę należy podać w świadectwie pracy. Nawet w takim wypadku rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym musi nastąpić za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Dodatkowo wypowiedzenie to może nastąpić wyłącznie po zastosowaniu wobec młodocianego środków wychowawczych. Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym jest tylko w jednym przypadku możliwe (i jednocześnie obowiązkowe) - gdy badania lekarskie stwierdzają, że praca zagraża zdrowiu młodocianego.

Prawo do urlopu (12 dni roboczych) przysługuje młodocianemu z upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia pierwszej pracy. Jeżeli taka osoba uczęszcza nadal do szkoły, a nie nabyła jeszcze prawa do urlopu, pracodawca może udzielić na wniosek urlopu zaliczkowego. Jeżeli młodociany przepracował 19 dni, nie nabył prawa do urlopu. Jeżeli młodociany pracował w celu przygotowania zawodowego u innego pracodawcy, do okresu zatrudnienia wlicza się także tą pracę bez względu na przerwę między ustaniem poprzedniego stosunku pracy a nawiązaniem nowego. Jeżeli okres tak obliczanego zatrudnienia wynosi 6 miesięcy, młodocianemu przysługuje prawo do urlopu. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę i w takiej sytuacji pracownik jest zobowiązany wykorzystać ten urlop.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agatch 2014-10-28 14:00:33

    Jak wygląda sprawa jeśli to ja chcę się zwolnić po dwóch miesiacach pracy i to jak najszyv=bciej? Jak powinien wyglądać wniosek itp. Liczę na szybką odp.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika