Zasady spadkobrania konkubentów

Pytanie:

Jakie są zasady regulujące podział spadku dla osób pozostających w konkubinacie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Konkubenci nie dziedziczą po sobie w drodze dziedziczenia ustawowego. Ustawodawca bowiem nie zalicza ich do spadkobierców ustawowych. Natomiast jeżeli konkubent ustanowi drugiego konkubenta spadkobiercą w drodze testamentu możliwe jest dziedziczenie. Podkreślić trzeba z całą stanowczością, że dziedziczenie ustawowe konkubenta po swoim konkubencie, gdy spadkobierca (konkubent) nie zostawił testamentu, w którym ustanowił konkubenta swoim spadkobiercą jest wykluczone.

Osoby pozostające w konkubinacie mogą być spadkobiercami tego samego spadkodawcy. Np. jeden z nich (konkubina) dziedziczyła po spadkodawcy w drodze ustawy a konkubent w drodze testamentu. Tylko w takim przypadku możliwy jest podział spadku między konkubentami jeśli są spadkobiercami po jednym spadkodawcy. Traktowani są oni wtedy jak normalny spadkobierca. Natomiast nie dziedziczą po sobie, chyba że w drodze testamentu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

eugeniusz

31.10.2011 22:15:31

Re: Zasady spadkobrania konkubentów

zmarl konkubent kyory mial 10 ha ziemi i dom nie pozostawil testamentu zyli razem 12lat czy konkubinie sie cos nalezy.

Bozena

28.10.2010 18:25:14

Re: Zasady spadkobrania konkubentów

Moj tescio zyje ale jest w szpitalu w ciezkim stanie-konkubina chce sporzadzic u rejenta dozywotke w tym domu i dac do podpisania tesciowi -czy jest mozliwosc ze pozostanie do smierci i bedzie miala peine prawa do dziedzczenia ?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 19.8.2016

  Kiedy dziedziczą rodzice spadkodawcy?

  Spadkobranie po zmarłym może przybrać dwie formy - spadkobrania określonego przepisami ustawy oraz spadkobrania według ostatniej woli spadkodawcy, czyli testamentu. Nie ulega wątpliwości, że rodzice (...)

 • 28.12.2018

  Czy dalsi krewni spadkodawcy mają prawa do spadku?

  Według zasad określonych w regulacjach dotyczących spadkobrania, w myśl reguł tzw. dziedziczenia ustawowego, w pierwszej grupie (kręgu) do dziedziczenia dochodzą zstępni spadkodawcy oraz jego małżonek. (...)

 • 13.9.2017

  Podział „majątku wspólnego” konkubentów

  Wspólnego majątku dorabiają się nie tylko małżeństwa. Również wiele par, które tworzą nieformalne związki partnerskie, może zgromadzić pewien majątek. Osoby pozostające (...)

 • 1.2.2011

  Zapis w testamencie - co to takiego?

  W myśl polskiego prawa spadkowego spadek może zostać odziedziczony bądź w drodze spadkobrania ustawowego (tzn. wg kolejności wyznaczonej przez ustawę), bądź w drodze spadkobrania testamentowego (...)