Zasady wypłaty dodatku stażowego

Pytanie:

"Czy osobie, która jest zatrudniona w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę (na cały etat) i pobiera dodatek stażowy w wysokości 20% przysługuje również dodatek stażowy w tej samej wysokości w przypadku, gdy w innym zakładzie zostaje zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy na 1/2 etatu? Czy uprawnienia do tego dodatku uzyskuje dopiero po przepracowaniu 5 lat w niepełnym wymiarze czasu pracy? Osoba jest zatrudniona w szkolnictwie wyższym, a obecnie ma być zatrudniona w Urzędzie Gminy w niepełnym wymiarze czasu pracy."

Odpowiedź prawnika: Zasady wypłaty dodatku stażowego

Dodatki do płac co do zasady są przyznawane w przypadkach, gdy wynagrodzenie zasadnicze nie może w pełni odzwierciedlać wkładu pracy pracownika wynikającego z jego kwalifikacji, warunków pracy, czy też właśnie doświadczenia. Opisany w pytaniu dodatek stażowy to tzw. dodatek za wysługę lat. Przysługuje on wielu grupom pracowników z mocy prawa po przepracowaniu określonego czasu w danej dziedzinie. Dodatek który Pani/Pan otrzymywała/otrzymywał do tej pory wynika z przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym, bądź regulaminu wynagradzania, jednak w związku z dotychczasowym stosunkiem pracy. Jeżeli w drugim miejscu pracy przewidziana jest wypłata dodatku za wysługę lat, to zapewne Pani/Pan ją otrzyma po spełnieniu odpowiednich warunków (czyli po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat). To, że w pierwszym miejscu pracy wypłacano taki dodatek nie obliguje drugiego pracodawcy do wypłat tego składnika wynagrodzenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika