Zasiedzenie służebności przejścia i przejazdu

Pytanie:

Nie stać mnie na opłatę za ustanowienie służebności, czy mogę ją nabyć w drodze zasiedzenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Można rozważyć kwestię zasiedzenia służebności przejścia i przejazdu. Zasiedzenie służebności możliwe jest jedynie wtedy, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Powstaje tutaj pytanie, co należy rozumieć przez trwałe i widoczne urządzenie. Za trwałe i widoczne mogą być uznane tylko urządzenia będące efektem świadomego, aktywnego działania ludzkiego, uzewnętrznione w trwałej postaci widocznych przedmiotów. W przypadku służebności przechodu i przejazdu, za takie urządzenie może być uznany utwardzony szlak drogi, most na trasie drogi, nasyp itp. Zgodnie z powszechnie przyjętym orzecznictwem Sądu Najwyższego „urządzeniem takim nie jest zwykła polna droga powstała na skutek stałego przejeżdżania pewnym szlakiem i zaznaczona na gruncie jedynie koleinami oraz śladami przepędzania bydła" (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 26 listopada 1959 r., sygn. akt I CR 516/59).

Dla zasiedzenia służebności gruntowej konieczny jest też upływ terminu zasiedzenia, który wynosi w tym wypadku 30 lat

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.9.2019

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 28.12.2017

  Nabycie przez zasiedzenie użytkowania wieczystego i służebności gruntowej

  Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Ponadto służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie - ale tylko w wypadku, gdy polega na (...)

 • 4.4.2016

  Zasiedzenie nieruchomości

  Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)

 • 24.4.2014

  Służebność od A do Z, czyli jak rozwiązać spór z sąsiadem

  Każdy słyszał, czy też poznał na własnej skórze historie o legendarnej wręcz zawiści i niechęci pomiędzy sąsiadami. Czasem z powodu położenia naszej nieruchomości, korzystanie z niej (...)

 • 19.4.2017

  Czego dotyczy zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)