Zasiedzenie we współwłasności

Pytanie:

"W 1997 r. został podpisany akt notarialny przekazujący grunt pod budynkiem w użytkowanie wieczyste. Od 1998 r. toczy się sprawa o zniesienie współwłasności nieruchomości. Od 30 lat w mieszkaniu będącym w nieruchomości (reszta to część gospodarcza) mieszka jeden ze współwłaścicieli (mający mniejszość w udziałach ułamkowych) .On opłaca podatki, remontuje, jest tam zameldowany, przychodzi do niego na ten adres korespondencja, sąsiedzi wiedzą że tam mieszka. Mieszkanie to konkretnie nie zostało nikomu przypisane na własność. Czy w takiej sytuacji może wnieść o zasiedzenie? Czy może to zrobić w tej sprawie o zniesienie współwłasności? Czy w takim przypadku zmniejszy się powierzchnia nieruchomości do podziału pomiędzy współwłaścicieli (w tym również jego)?"

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie we współwłasności

Rozumiemy, iż w pytaniu chodzi o to, czy jeden ze współwłaścicieli może zasiedzieć część, czy też całość nieruchomości, które to zasiedzenie miałoby działać przeciwko pozostałym współwłaścicielom.

Faktycznie przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Jednak zasiedzenie może dotyczyć tylko takiej rzeczy, która może być przedmiotem własności. Nie można więc nabyć przez zasiedzenie rzeczy, która nie może być przedmiotem własności z racji swej natury, jak np. pokój w lokalu nie stanowiącym odrębnej własności, albo która nie może być przedmiotem własności inaczej jak tylko na podstawie zezwolenia (zgody) organu administracji rządowej.
W doktrynie prawa przyjmuje się, iż dopuszczalne jest nabycie przez zasiedzenie przez jednego lub niektórych współwłaścicieli w częściach ułamkowych samodzielnie lub wspólnie fizycznej części nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności.
Zasiedzenie w stosunku do innych współwłaścicieli jest dopuszczalne, przy czym także na rzecz kilku podmiotów wspólnie. Zasiedzenie części wspólnej nieruchomości prowadzi zawsze do częściowego lub całkowitego zniesienia współwłasności.
Nie jest natomiast dopuszczalna modyfikacja istniejących udziałów we współwłasności na skutek zasiedzenia ze strony poszczególnych współwłaścicieli jej fizycznych części powstałych w wyniku nieformalnego podziału, których powierzchnia nie odpowiada dotychczasowym udziałom ułamkowym poszczególnych współwłaścicieli.
Dopuszczalne jest nabycie w drodze zasiedzenia prawa własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności lokali, jednak dotyczy to tylko już ustanowionej odrębnej własności lokalu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika