Zasiłek rehabilitacyjny a działalność gospodarcza
Pytanie:
"Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jednoosobowy handel bez zatrudniania pracowników) z uwagi na stan zdrowia po kilku operacjach zwróciła się do ZUS o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego. Będzie ono wypłacane przez okres powrotu do pełnej sprawności zawarty w decyzji. Czy w tym czasie działalność gospodarczą i wszystkie z nią związane czynności faktyczne może wykonywać wymieniony w ewidencji działalności gospodarczej pełnomocnik? Czy to nie powoduje utraty prawa do zasiłku?"
Odpowiedź prawnika: Zasiłek rehabilitacyjny a działalność gospodarcza
Kwestie dotyczące świadczenia rehabilitacyjnego reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: u.s.p.u.s.). Z punktu widzenia zadanego pytania istotne znaczenie ma tutaj art. 18 u.s.p.u.s., który z mocy art. 22 u.s.p.u.s. stosuje się także odpowiednio do świadczeń rehabilitacyjnych - "Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia".
Z pewnością nie jest więc dopuszczalne dalsze osobiste wykonywanie działalności gospodarczej (pod rygorem utraty prawa do świadczenia rehabilitacyjnego). Natomiast nie jest wykluczone wykonywanie jej przez pełnomocnika, co potwierdza również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 lipca 2001r. (sygn.: II UKN 494/00), stwierdzając iż świadczenie rehabilitacyjne to "w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą rekompensata za utracony dochód. Osoba taka będąc niezdolna do pracy albo zaprzestaje wykonywania działalności gospodarczej, albo w przypadku jej kontynuowania musi zatrudnić pracownika zastępującego ją w czynnościach wykonywanych dotychczas osobiście, albo też czynności takie wykonywane są kosztem dodatkowego czasu przez wspólnika lub wspólników". Wprost dopuszcza więc kontynuowanie działalności pod warunkiem wszakże znalezienia zastępstwa co do czynności wykonywanych wcześniej osobiście.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?