Zaskarżenie ugody do sądu wyższej instancji
Pytanie:
"Czy można zaskarżyć ugodę do sądu wyższej instancji?"
Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie ugody do sądu wyższej instancji
Ugodę sądową regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z artykułem 158 ugoda sądowa uznana została za czynność procesową stron postępowania wpływającą na rozstrzygnięcie sądu. Jako taka umieszczana jest w treści protokołu, który podpisują przewodniczący składu i protokolant. Ugoda nie jest więc orzeczeniem sądu – wyrokiem, postanowieniem a dobrowolną dyspozycją stron postępowania, do której to zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, sąd winien namawiać na każdym etapie postępowania. Ugoda sama w sobie nie podlega zaskarżeniu, tak jak wyrok sądu, czy postanowienie. Jednak w wyniku zawartej ugody sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, które jako takie może podlegać zażaleniu do sądu drugiej instancji w terminie tygodniowym. Samo zażalenie winno spełniać wymogi pisma procesowego:
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
oznaczenie rodzaju pisma;
-
osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
-
wymienienie załączników
-
oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zaskarżonego postanowienia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów.
Możliwe jest także uchylenie się od skutków prawnych ugody z powodu wad oświadczenia woli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?