Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pytanie rzeczywiście wydaje się problematyczne. Jak Państwo bowiem wskazujecie, organ egzekucyjny odmówił wydania zaświadczenia zgodnego z wzorem podanym w rozporządzeniu, uzasadniając to okolicznością braku prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie - brakiem prawomocnego wyroku.
Należy wskazać na to, iż istnieją pewne rozbieżności w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz we wzorze stanowiącym załącznik Nr 5 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Wprawdzie we wzorze jest mowa o wyroku sądu (na podstawie którego prowadzona była egzekucja) jednakże sama ustawa nigdzie nie odnosi się do wyroku, przyznając uprawnienia osobom, którym zostały one przyznane w tytule wykonawczym. Takim tytułem jest także postanowienie zabezpieczające, wydane w toku postępowania o alimenty.
Biorąc pod uwagę okoliczność, iż rozporządzenie musi być zgodne z ustawą i ustawa ma pierwszeństwo w zastosowaniu przed rozporządzeniem oraz okoliczność, iż ustawa nie posługuje się pojęciem wyroku lecz tytułu wykonawczego (którym jest także prawomocne postanowienie zabezpieczające), komornik powinien wydać odpowiednie zaświadczenie - zgodnie z załącznikiem rozporządzenia. Wzór zapewne zawiera błąd. Naszym zdaniem powinniście Państwo wystąpić do komornika o wydanie właściwego zaświadczenia - zgodnie z wzorem - a jeśli to nie poskutkuje, zaskarżyć czynność komornika z postaci nie wydania zaświadczenia zgodnie z obowiązkiem przewidzianym przez ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (skarga na czynności komornika - 767 kpc)