Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki a alimenty

Pytanie:

"Obecnie płacę alimenty na córki, które uczą się zaocznie, jedna na I roku studiów druga w szkole pomaturalnej. Obydwie córki nie utrzymują ze mną kontaktu. W jaki sposób mam się dowiadywać czy nadal sie uczą? Czy na rozprawie sądowej mogę zażądać, żeby wysyłano mi chociaż raz w roku zaświadczenie o kontynuacji nauki?"

Odpowiedź prawnika: Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki a alimenty

Obowiązek alimentacyjny rodziców w stosunku do dzieci trwa do czasu, kiedy dzieci nie są w stanie suię samodzielnie utrzymać (art. 133 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W związku z tym na rozprawie sądowej, w trakcie której ma być ustalona wysokośc alimentów ma Pan prawo do uzyskania wszelkich informacji mających wpływ na istnienie obowiązku alimentacyjnego. Może więc Pan zażądać odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego naukę córek. Co więcej, jeżeli córki uczą się w trybie zaocznym, a jednocześnie w tym samym czasie wykonują pracę zarobkową, ma Pan prawo domagania się stwierdzenia tego faktu. Może to bowiem wpłynąć w ogóle na istnienie Pana obowiązku alimentacyjnego, a w szczególności na wysokość należnych alimentów. Ustalenie rzeczywistego stanu faktycznego jest obowiązkiem sądu, jednakże to w Pana interesie służy składanie odpowiednich wniosków w tej sprawie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika