Zaświadczenie o zarobkach -druk RP7 dla pracownika

Pytanie:

"Mój mąż prowadził firmę budowlaną w latach 1995 – 2009. W styczniu tego roku zamknął ją. Od 2005-go roku nie miał zatrudnionych pracowników - we wcześniejszym okresie zatrudniał do 8 pracowników. Pracownik który był u nas zatrudniony w latach 1998 – 2002 chce od męża uzyskać druk RP7. Czy po 7 latach teraz kiedy firma nie istnieje mąż ma obowiązek wystawić pracownikowi druk RP7? Jeżeli tak to w jaki sposób i skąd mąż ma ,,zdobyć,, ten druk RP7? Jakie procedury prawne muszą być zachowane aby wszystko odbyło się według prawa? Czy pracownik musi złożyć podanie na piśmie? "

Odpowiedź prawnika: Zaświadczenie o zarobkach -druk RP7 dla pracownika

Na wstępie należy zaznaczyć, iż wszelkie dokumenty pracownicze mają być przechowywane przez pracodawcę przez okres 50 lat. Upływ czasu w niniejszej sytuacji nie powoduje zwolnienia pracodawcy od obowiązku wystawienia takiego zaświadczenia byłemu pracownikowi. W związku z tym, Pani mąż ma obowiązek wystawić taki dokument.

Natomiast zgodnie z par. 20 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń, stanowiący, iż środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość zarobku lub dochodu stanowiącego podstawę wymiaru emerytury lub renty są dla pracowników - zaświadczenia zakładów pracy wystawione według wzoru ustalonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych albo legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków.

Dokumentem potwierdzającym wysokość zarobków jest właśnie druk RP7. Wzór dokumentu można uzyskać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jednocześnie pragniemy wskazać, iż przepisy nie przewidują obowiązku pisemnego zwracania się do pracodawcy z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Korzystne dla Pani męża będzie jednak uzyskanie potwierdzenia pracownika (pisemnego oświadczenia z podpisem), iż dokument taki został mu wydany.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ANETA 2012-02-16 01:58:38

    jAK ZNALEŹ WŁAŚCICIELI FIRMY KTÓRA JUŻ NIE ISTNIEJE, BY CI WYSTAWILI RP7??? JAK ICH "ZMUSIĆ" DO WYPISANIA TEGO DOKUMENTU JEŚLI SIĘ ICH JUŻ ZNAJDZIE???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika