Zatarcie skazania po okresie próby

Pytanie:

Pana X skazano na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny. Po jakim czasie nastąpi zatarcie skazania? Po trzy i pół roku czy po pięciu latach?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 76 Kodeksu karnego, zatarcie skazania ma miejsce z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Okres próby (zawieszenie wykonania kary) w tym przypadku wynosi 3 lata i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia, tak więc zatarcie nastąpi po trzech latach i sześciu miesiącach od wydania prawomocnego wyroku. W przypadku gdy wobec skazanego została orzeczona grzywna, zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem tej grzywny, jej przedawnieniem lub darowaniem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

łukasz łukasz

11.5.2015 17:25:2

Re: Zatarcie skazania po okresie próby

witam mam pytanie dostalem wyrok 2 lata w zawieszeniu na 3 i grzywne w wysokosci 1500 pieniadze wplacilem zaraz po sprawie wyrok miną jakies 1,5roku temu czy jestem jeszcze osoba karana


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.6.2018

  Sąd musi uwzględnić zatarcie skazania

  Sądy dwóch instancji skazały oskarżonego za kierowanie samochodem po pijanemu, nie dostrzegając zatarcia jego kary za takie samo wcześniejsze przestępstwo. Sąd Najwyższy uwzględnił (...)

 • 11.8.2014

  Warunkowe zawieszenie wykonania kary - czyli \"kara w zawiasach\"

  Często sądy karne, aby uniknąć negatywnych konsekwencji wykonania kary (zwłaszcza kary pozbawienia wolności), orzekają karę \"w zawieszeniu\" (\"w zawiasach\"). Sąd skazujący może m.in. warunkowo (...)

 • 7.12.2004

  Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich

  Postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna uczelni na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Rzeczników dyscyplinarnych uczelni powołuje rektor, a rzeczników komisji dyscyplinarnej przy (...)

 • 2.3.2012

  Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia

  Niegodnym może być uznany każdy spadkobierca - czy to powołany na mocy testamentu czy ustawy. Często bowiem zdarza się, że sam spadkodawca nie zdaje sobie sprawy z określonych zdarzeń, które (...)

 • 24.10.2012

  Czas pracy kierowców - wymiar czasu pracy kierowców

  Artykuł ten odnosi się do zagadnienia obliczania wymiaru czasu pracy kierowców w danym okresie rozliczeniowym. Jest to kolejny artykuł z serii traktujących o czasie pracy kierowców.