Zatarcie skazania po okresie próby

Pytanie:

Pana X skazano na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz karę grzywny. Po jakim czasie nastąpi zatarcie skazania? Po trzy i pół roku czy po pięciu latach?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 76 Kodeksu karnego, zatarcie skazania ma miejsce z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Okres próby (zawieszenie wykonania kary) w tym przypadku wynosi 3 lata i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia, tak więc zatarcie nastąpi po trzech latach i sześciu miesiącach od wydania prawomocnego wyroku. W przypadku gdy wobec skazanego została orzeczona grzywna, zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem tej grzywny, jej przedawnieniem lub darowaniem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

łukasz łukasz

11.5.2015 17:25:2

Re: Zatarcie skazania po okresie próby

witam mam pytanie dostalem wyrok 2 lata w zawieszeniu na 3 i grzywne w wysokosci 1500 pieniadze wplacilem zaraz po sprawie wyrok miną jakies 1,5roku temu czy jestem jeszcze osoba karana


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: