Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Pytanie:

"Wystąpiłem z powództwem przeciwegzekucyjnym z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Sąd takie postanowienie zabezpieczające wydał. Odpis postanowienia złożyłem komornikowi. Co powinien zrobić komornik? Na czym polega zawieszenie? Czy na przykład uchyla się zajęcie konta bankowego?"

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Skutkiem zawieszenia postępowania egzekucyjnego jest zawieszenie wszelkich czynności egzekucyjnych, w tym także przekazania uzyskanej ze sprzedaży ruchomości należności wierzycielowi (tak wyrok SN z dnia 18 stycznia 1978 r., IV CR 463/77, OSNCP 1978, nr 10, poz. 186). Oznacza to w praktyce, iż faktycznie komornik nie egzekwuje należnych kwot, jednak nie jest to równoznaczne (i nie może być) z odstąpieniem od egzekucji, toteż w takiej sytuacji przykładowe konto bankowe pozostaje nadal zajęte.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika