Zażalenie na oddalenie skargi o przewlekłość

Pytanie:

"Czy istnieje jakiś tryb odwoławczy na oddalenie skargi na bezczynność sądu? Wnioskowałem w rozprawie rozwodowej o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w postępowaniu zabezpieczającym. Art. 737 kpc mówi o najwyżej siedmiodniowym terminie rozpoznania. Sąd tego terminu nie dotrzymał. Postanowienie o zabezpieczeniu kontaktów z dzieckiem wydał dopiero na pierwszej rozprawie po koło 4-ech miesiącach. Złożyłem skargę na bezczynność sądu, która została oddalona - według mnie bezprawnie. W uzasadnieniu czytam że charakter sprawy wymagał wyjaśnienia okoliczności faktycznych, a przynajmniej wysłuchania strony przeciwnej. Czy w postępowaniu zabezpieczającym, które jest tymczasowe tylko do zakończenia rozprawy i nie rozstrzyga sprawy, można przy oddaleniu skargi przez sąd apelacyjny powoływać sie na przepis art 2 ust. 1 i 2?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na oddalenie skargi o przewlekłość

Art. 737 kpc przewiduje termin siedmiodniowy, ale jest to termin instrukcyjny. Celem tego przepisu jest jedynie zdyscyplinować sąd. Samo przekroczenie tego terminu nie jest bezprawne. Ustawa o o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki stwierdza, iż naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki ma miejsce wtedy, gdy postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Zatem każdą sprawę należy oceniać indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich okoliczności.

Jeżeli skarga na przewlekłość postępowania została oddalona jako nieuzasadniona, a strona się z tym nie zgadza, wtedy można wnieść zażalenie na to postanowienie jako kończące postępowanie w sprawie w pierwszej instancji. Zażalenie należy złożyć do sądu wyższej instancji w stosunku do tego, który wydał postanowienie w sprawie skargi na przewlekłość.

Przepisy art. 2 ust.1 i ust. 2 stosują się do każdej sprawy o przewlekłość postępowania. Jeżeli skarga dotyczy postępowania zabezpieczającego, wtedy zawarte w tych przepisach reguły odnosi się do tego postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • The Natoorat 2015-08-26 21:19:19

    Drogi kolego Adwokacie ! Zważ, iż uchwały SN, nawet podniesione do mocy zasady prawnej wiążą tylko i wyłącznie Sąd Najwyższy. Nie wiążą żadnego innego sądu. Tym samym żaden sąd nie ma prawnych podstaw do odrzucenia zażalenia na oddalenie skargi na przewlekłość postępowania. Abstrahując nawet od tego, że uchwała, na którą wskazujesz jest prawnym bublem.

  • adwokat 2014-12-18 20:37:52

    Gratuluję temu genialnemu prawnikowi, który dostrzega tu możliwość wniesienia zażalenia. Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 23 marca 2006 r. III SPZP 3/2005 "Na postanowienie w przedmiocie przewlekłości postępowania cywilnego zażalenie nie przysługuje (art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, Dz. U. 2004 r. Nr 179 poz. 1843) i postanowił o nadaniu uchwale mocy zasady prawnej."


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika