Zażalenie na postanowienie o tymczasowym areszcie
Pytanie:
"Jak często można pisać zażalenia na postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu, jeżeli pierwsze zostało odrzucone. Do jakiego czasu można przedłużać tymczasowe aresztowanie? Czy podejrzany ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu sądu dotyczącym rozpatrzenia zażalenia na decyzję o tymczasowym aresztowaniu? Kto może pisać zażalenie: czy tylko adwokat czy również rodzina? Jak inaczej (poza zażaleniem) można wnioskować o skrócenie czasu tymczasowego aresztowania."
Odpowiedź prawnika: Zażalenie na postanowienie o tymczasowym areszcie
Tymczasowe aresztowanie, jako środek zapobiegawczy w postępowaniu karnym może być stosowany aż do rozpoczęcia wykonania kary. Zawsze jednak postanowienie o tymczasowym aresztowaniu powinno określać dokładnie okres, a jaki zostało orzeczone. Jeżeli zachodzi taka konieczność, z upływem okresu na jaki zostało orzeczone, tymczasowe aresztowanie może być przedłużane. Na każde postanowienie o tymczasowym aresztowaniu służy tylko jedno zażalenie. Jeżeli zażalenie zostało odrzucone, kolejne zażalenie będzie przysługiwało dopiero na postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania. Z uwagi na to, że zażalenie przysługuje temu, wobec którego tymczasowe aresztowanie jest stosowane, a więc osobie która jest stroną postępowania, zażalenia nie mogą składać członkowie rodziny tymczasowo aresztowanego. Podejrzany ma prawo wziąć udział w posiedzeniu sądu na którym rozpoznawane jest zażalenie na postanowienie sądu o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. W zakresie skrócenia tymczasowego aresztowania stwierdzić należy, iż aresztowany może składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego (np. tymczasowego aresztowania). W przedmiocie wniosku rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy. Na postanowienie w przedmiocie wniosku oskarżonemu zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania dotyczącego tego samego oskarżonego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?