Zażalenie na umorzenie dochodzenia
Pytanie:
"Otrzymałem umorzenie dochodzenia przez prokuratora rejonowego. Złożyłem zażalenie do prokuratora nadrzędnego, czyli okręgowego, poprzez prokuratora rejonowego. Zażalenie przyjęte (odpowiedź od prokuratora rejonowego). Złożyłem drugi wniosek o ściganie w tym samym komisariacie co przed zażaleniem. Drugie umorzenie wydane przez prokuratora rejonowego, a nie przez prokuratora nadrzędnego (okręgowego). Czy wszystko jest w porządku? Na zażalenie do prokuratora nadrzędnego odpowiedź udziela prokurator podrzędny? Krótki czas między zażaleniem a umorzeniem - akta sprawy były w komisariacie i prokurator nadrzędny nie mógł mieć z nimi kontaktu. W drugim umorzeniu, jak i w pierwszym są te same pouczenia odnośnie zażalenia. Czy może powinienem był wysłać zażalenie bezpośrednio do prokuratora nadrzędnego z pominięciem rejonowego?"
Odpowiedź prawnika: Zażalenie na umorzenie dochodzenia
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że złożył pan doniesienie i wszczęto na jego podstawie dochodzenie. Jednakże prowadzone dochodzenie zostało umorzone. Złożył Pan zatem zażalenie na postanowienie prokuratora w tej sprawie. Zażalenie takie trafia do prokuratora nadrzędnego, który jeśli się do niego przychyli uchyla postanowienie o umorzeniu i nakazuje prowadzenie postępowania przygotowawczego wskazując w jakim kierunku powinno zostać prowadzone. Jeśli prokurator nadrzędny podziela zapatrywanie prokuratora, który wydał postanowienie o umorzeniu, wtedy przesyła sprawę do sądu. Sąd jeśli przychyli się do zażalenia uchyla postanowienie prokuratora o umorzeniu i nakazuje prowadzić dochodzenie wskazując kierunki uchybień. Jeśli sąd nie przychyli się do zażalenie utrzymuje w mocy wydane postanowienie i od wydanego postanowienia przez sąd nie ma już drogi odwołania. Pan jak wynika złożył ponowne doniesienie (wniosek o ściganie) zanim rozpatrzono jeszcze zażalenie. W takim przypadku prokurator nie ma możliwości innej jak tylko odmowa wszczęcia postępowanie lub pozostawienie takiego wniosku bez rozpoznania, a jeśli wszczęto dochodzenie to powinno zostać umorzone z tych samych przyczyn. Dopiero po rozpatrzeniu zażalenia i w razie nie przychylenia się do niego przez prokuratora nadrzędnego a uwzględnieniu go przez sąd prokurator albo wnosi akt oskarżenia albo ponownie umarza postępowanie. Jeśli dojdzie do umorzenia można się na to żalić do prokuratora nadrzędnego. Jeśli prokurator nadrzędny się nie przychyli do zażalenia, to dalsza droga jest zamknięta i nie trafia takie zażalenie do sądu. Składający zaś doniesienie może wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?