Zażalenie na umorzenie postępowania

Pytanie:

"Prowadzone było postępowanie karne o przestępstwo z art. 270 kk. Po przesłuchaniu stron prokurator umorzył postępowanie stwierdzając, iż nie doszło do przestępstwa. Nie zgadzam się z tym i planuję złożenie zażalenia. Prokurator oparł swoje wywody na zeznaniach osoby podejrzanej, która stwierdziła, iż nie było to fałszerstwo, a tylko pomyłka przy wypisywaniu umowy. Jestem przekonany, że tak nie jest i że fałszerstwo poprzez dopisanie dodatkowych treści nastąpiło później. Widać gołym okiem, że różni się grubość linii. Czy składając zażalenie mogę też złożyć wniosek o przeprowadzenie ekspertyzy pisma w celu stwierdzenia, kiedy powstał dopisek? Czy taki wniosek w ogóle mogę składać jako poszkodowany i kiedy?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na umorzenie postępowania

Jeżeli jest Pan osobą pokrzywdzoną, to w postępowaniu przygotowawczym przysługuje Panu status strony. Stosownie do art. 306 § 1 kodeksu postępowania karnego stronom postępowania (przygotowawczego) przysługuje zażalenie na postanowienie o jego umorzeniu. Ma Pan zatem prawo wnieść zażalenie.

Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Od 12 lipca 2007 r. zażalenie takie kieruje się do sądu właściwego do rozpoznania sprawy (a nie, jak dotychczas, do prokuratora nadrzędnego) za pośrednictwem prokuratora, który wydał zaskarżone postanowienie.

W składanym zażaleniu nie należy umieszczać wniosków dowodowych, można natomiast uczynić zarzut z tego, że konkretny dowód nie został przeprowadzony (szczególnie, jeżeli wniosek o jego przeprowadzenie był złożony w toku postępowania) i uprawdopodobnić, że przeprowadzenie takiego dowodu może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Sąd, jeśli uchyla postanowienie o umorzeniu, wskazuje bowiem powody uchylenia, a w miarę potrzeby także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić. Wskazania te są dla prokuratora wiążące, dlatego warto zwrócić uwagę sądu na konieczność przeprowadzenia dowodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika