Zażalenie w przedmiocie kosztów
Pytanie:
"W listopadzie 2006 roku przekroczyłam dozwoloną prędkość i zostało to zarejestrowane przez fotokomórkę. Wezwanie z policji przyszło dopiero w marcu 2007 roku. Na wezwanie stawiłam się w pierwszym terminie i przyznałam do popełnienia wykroczenia. Jak się okazało policja nie mogła mnie już ukarać zwykłym mandatem gdyż minął termin w jakim mogą taki mandat nałożyć. Funkcjonariusz poinformował mnie wówczas, że w związku z opieszałością policji sprawa musi być skierowana do sądu grodzkiego (wniosek o ukaranie bez przeprowadzania rozprawy). Obecnie otrzymałam wyrok nakazowy, w którym sąd zobowiązuje mnie do zapłaty określonej grzywny oraz zryczałtowanych kosztów sądowych i kosztów postępowania. Uważam, że obciążanie mnie jakimikolwiek dodatkowymi kosztami jest niesłuszne gdyż nie z mojej winy sprawa została skierowana do Sądu Grodzkiego. Winę za to ponosi policja - gdyby zmieściła się z wezwaniem mnie w ustawowym terminie wówczas mogłabym zapłacić zwykły mandat karny nie obciążony dodatkowymi kosztami. Jak mam się odwołać od wyroku, żeby nie podważać jego zasadności w kwestii grzywny za wykroczenie drogowe a jedynie co do kosztów postępowania sądowego? Czy takie odwołanie będzie skuteczne w świetle powyższego opisu sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Zażalenie w przedmiocie kosztów
Zgodnie z art. 626 § 3 kodeksu postępowania karnego w zw. z art. 119 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia na orzeczenie w przedmiocie kosztów służy zażalenie, jeżeli nie wniesiono apelacji. Zażalenie wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od daty ogłoszenia rozstrzygnięcia albo ustnie do protokołu rozprawy lub posiedzenia, a gdy podlega ono doręczeniu, od daty doręczenia lub od daty dokonania zaskarżonej czynności, chyba że ustawa stanowi inaczej. W zażaleniu należy podać:
-
oznaczenie organu (sąd), do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy (data wyroku, sygnatura akt sprawy),
-
oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
-
zaskarżone rozstrzygnięcie, a także wskazanie, czego się Pani domaga oraz uzasadnienie,
-
datę i podpis składającego pismo.
Jednakże zgodnie z art. 97 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
-
schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
-
stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, a nie zachodzi wątpliwość co do osoby sprawcy czynu.
Z przepisu tego wynika, że zastosowanie postępowania mandatowego nie jest obowiązkiem policjanta, nie stanowi też żadnego uprawnienia dla sprawcy czynu. Trudno więc stwierdzić, że policjant postąpił niezgodnie z prawem. Natomiast przepisy wyraźnie przewidują, że osoba skazana ponosi koszty postępowania: W razie skazania, obwinionego obciąża się zryczałtowanymi wydatkami postępowania oraz innymi należnościami, o których mowa w § 3, jeżeli należności takie powstały w postępowaniu. Sformułowanie obciąża się należy traktować jako obowiązek zasądzenia kosztów od obwinionego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?