Zaznajomienie się końcowe z aktami sprawy

Pytanie:

"Czy dopuszczalne jest przesłanie przez Prokuraturę do Sądu Rejonowego aktu oskarżenia z art. 226 par. 1, z którego zarzutami wcześniej mnie nie zapoznano? Dwukrotnie pisemnie informowano mnie o możliwości końcowego zaznajomienia się z materiałami postępowania przygotowawczego, jednak terminy w nich wymienione były już nie aktualne. Dwukrotnie powiadomienia otrzymałem po wyznaczonym terminie zapoznania się z aktami. Co należy w tej sytuacji uczynić?"

Odpowiedź prawnika: Zaznajomienie się końcowe z aktami sprawy

Skoro wniesiono akt oskarżenia w odniesieniu do konkretnego przestępstwa, to musiał być postawiony w odniesieniu do tego przestępstwa zarzut. Osoba, której postawiono zarzut musiała być przesłuchiwana. Czym innym jest zaznajomienie końcowe. Następuje ono, jeśli oskarżony o to wnosił np. podczas przesłuchania. Jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego i obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia, pouczając ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w terminie odpowiednim do wagi lub zawiłości sprawy, określonym przez organ procesowy. Termin zaznajomienia podejrzanego z materiałami postępowania powinien być tak wyznaczony, aby od doręczenia zawiadomienia o nim podejrzanemu i jego obrońcy upłynęło co najmniej 7 dni. Nie usprawiedliwione niestawiennictwo podejrzanego lub jego obrońcy nie tamuje dalszego postępowania. Jeśli doszło do jakichkolwiek uchybień, a nawet w wypadku, gdy czynności związane z zaznajomieniem podejrzanego z materiałami postępowania przygotowawczego przeprowadzone zostały zgodnie z nakazami i wymaganiami zawartymi w przepisach, a oskarżony mimo tego - już po przesłaniu akt jego sprawy wraz z aktem oskarżenia do sądu - żąda udostępnienia mu akt sprawy sądowej w celu dodatkowego ich przeglądnięcia (przeczytania), to wzgląd na sprawność postępowania karnego wymaga, aby zadośćuczynienie temu żądaniu nastąpiło. Zatem należy się zwrócić do sądu o udostępnienie wglądu do akt. Sąd takiemu żądaniu nie odmówi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika