Zgłoszenie kupna działki do urzędu skarbowego

Pytanie:

"Zawarta została przedwstępna umowa kupna działki u notariusza i później umowa przyrzeczona. Sprzedawcą była firma, w cenie działki zawarty był VAT. Czy urząd skarbowy będzie poinformowany, kto kupił działkę? Kto musi to zgłosić?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie kupna działki do urzędu skarbowego

W przypadku umowy przedwstępnej i finalnej sprzedaży nieruchomości, co do których nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (w związku z opodatkowaniem transakcji podatkiem VAT), nie wystąpi konieczność informowania urzędu skarbowego o tej sprzedaży/kupnie. Nie ma takiego obowiązku ani sprzedawca, ani kupujący, ani notariusz, który sporządził umowy.

 

Z pewnością jednak sprzedaż będzie wykazana w dokumentacji sprzedawcy (w szczególności, jako podatnik VAT, sprzedawca będzie musiał odprowadzić VAT), stąd istnieje możliwość, iż w przypadku kontroli prawidłowości rozliczania sprzedawcy w zakresie VAT, organ zażąda okazania umowy sprzedaży i tym samym pozna dane kupującego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika