Zgoda rodzica na uczęszczanie na religię

Pytanie:

"Żona chce zapisać nasze 5-letnie dziecko na religię. Czy może, to uczynić bez mojej zgody, czy też wymagana jest zgoda obojga rodziców?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda rodzica na uczęszczanie na religię

Zasadą prawa rodzinnego o kapitalnym znaczeniu jest równość władzy rodzicielskiej obojga rodziców. Warunkiem jest jednak, by nie była ona ograniczona przez sąd. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny (a nie interes rodziców). W interesie społecznym jest wpajanie dziecko powszechnie akceptowanych wartości np. wartości chrześcijańskiej miłości – kwestia religii jest drugoplanowa. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka (takim zapewne jest decyzja o zapisaniu dziecka na religię) rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Już sama Konstytucja stanowi, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Jeśli przekonania rodziców są odmienne decyzję podejmuje sąd opiekuńczy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika