Zgoda rodzica na wyrobienie paszportu

Pytanie:

"Rok temu urodziłam dziecko, które nosi moje nazwisko. Nie jestem w związku małżeńskim z ojcem dziecka, a ojcostwo było ustalone sądownie w czasie sprawy o alimenty, ponieważ on dobrowolnie nie uznał dziecka. Chciałabym wyrobić dziecku paszport, aby móc wyjechać za granicę, ale on nie wyraża na to zgody. Nie utrzymuje żadnych kontaktów z dzieckiem. Czy w takiej sytuacji, aby pozbawić go decydowania o sprawach dziecka, można wystąpić do sądu z wnioskiem o pozbawienie władzy rodzicielskiej?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda rodzica na wyrobienie paszportu

Zgodnie z art. 7 ustawy o paszportach, w razie ubiegania się o wydanie paszportu przez osobę małoletnią, jest wymagana zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych, chyba że z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody, zastępuje ją orzeczenie sądu opiekuńczego.  Jeżeli ojcu przysługuje władza rodzicielska, może Pani zatem wystąpić do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka z wnioskiem o zastąpienie zgody ojca na wydanie paszportu dziecku.

Z pytania wynika, że ojcostwa dziecka zostało ustalone sądownie. W takich przypadkach władza rodzicielska nie zawsze przysługuje ojcu – dzieje się tak tylko wtedy, gdy sąd w wyroku ustalającym ojcostwo (albo w późniejszym czasie) przyzna ją ojcu. W pozostałych przypadkach władza rodzicielska ojcu nie przysługuje i nie ma on prawa decydować o sprawach dziecka.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców pozbawiłoby go prawa do decydowania o ewentualnym wyjeździe. Jednakże nie można odebrać praw rodzicielskich tylko z tego powodu, że jeden z rodziców nie zgadza się z drugim w takiej czy innej sprawie dotyczącej dziecka. Powodem do odebrania władzy rodzicielskiej mogą być:

  • trwała przeszkoda w jej wykonywaniu (np. wyjazd za granicę na stałe przy braku zainteresowania dzieckiem)
  • nadużywanie władzy rodzicielskiej (np. stosowanie zbyt drastycznych kar dla dziecka)
  • rażące zaniedbanie swych obowiązków względem dziecka (np. wskutek pijaństwa albo marnotrawstwa)

W dwóch ostatnich przypadkach musi zaistnieć wina po stronie rodzica.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej jej środkiem bardzo drastycznym, który powinien być stosowany w ostateczności. Czasem bardziej celowe jest ograniczenie władzy. Nie jesteśmy w stanie ocenić, czy w sytuacji przedstawionej w pytaniu powody do odebrania władzy rodzicielskiej ojca rzeczywiście zaistniały. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika