Zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku
Pytanie:
"Wszyscy spadkobiercy w pierwszej linii, w tym matka dziecka, odrzucają spadek. Czy matka dziecka (córka spadkodawcy) składając wniosek do sądu rodzinnego za swoją niepełnoletnią córkę (wnuczkę spadkodawcy) o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku po spadkodawcy (jej dziadku) powinna zaznaczyć w uzasadnieniu, że spadek jest obciążony długiem, czy nie jest to konieczne? Co oprócz wymienionych niżej dokumentów powinna załączyć: skrócony odpis aktu urodzenia swój i dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa, aktu zgonu spadkodawcy. Czy opłata skarbowa w tym przypadku wynosi 20 zł? Czy powinna złożyć ten wniosek osobiście, czy może wysłać pocztą poleconym za potwierdzeniem odbioru? Właściwym do tego sądem jest sąd w miejscu zamieszkania?"
Odpowiedź prawnika: Zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku
Sąd opiekuńczy, udzielając zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd ocenia nie tylko jej legalność (zgodność z obowiązującymi przepisami), ale także celowość z gospodarczego punktu widzenia dla dobra dziecka. Oceny tej sąd dokonuje według stanu z daty orzekania. Dlatego też wniosek o udzielenie zezwolenia należy odpowiednio uzasadnić. Wykazanie, że spadek, który ma być odrzucony, jest obciążony długami, jest jak najbardziej wskazane. Do wymienionych w pytaniu dokumentów należy przedstawić dowód, iż spadek jest zadłużony, a także inne dowody uzasadniające odrzucenie spadku (jeżeli istnieją dodatkowe okoliczności).
Opłata za wszczęcie postępowania w sprawie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka wynosi 30 zł. Wniosek o wszczęcie postępowania może być złożony w sądzie osobiście albo wysłany pocztą. Sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania małoletniego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?