Zgoda małżonka na zaciągnięcie pożyczki
Pytanie:
"Pożyczkobiorca zaciągną w banku pożyczkę a jego żona wyraziła na to zgodę (nie wiem czy jest solidarnym pożyczkobiorca ale podobno na piśmie wyraziła zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania). Pożyczkę ktoś podżyrował i ponieważ sam pożyczkobiorca jej nie spłacał musiał spłacić ją żyrant.Czy fakt że żona dłużnika wyraziła wobec banku zgodę na zaciągnięcie pożyczki przez męża uprawnia żyranta do tego aby żądał zwrotu pieniędzy także od niej? Jak wspomniałem, nie wiem, czy ona była współpożyczkobiorcą, podobno nie, że tylko wyraziła zgodę na jej zaciągnięcie. Sytuacja zasłyszana. "
Odpowiedź prawnika: Zgoda małżonka na zaciągnięcie pożyczki
Słusznie Pan wskazuje, że należy odróżnić dwie sytuacje. W przypadku, w którym żona byłaby współdłużnikiem, a więc stroną umowy pożyczki obok męża, wtedy są oni oboje, solidarnie odpowiedzialni za dług. W przypadku natomiast gdy gdy żona jedynie wyraziła zgodę na zaciągnięcie pożyczki przez męża, zastosowanie znajdzie art. 41 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków w związku z art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego, tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.
W związku z powyższym jeżeli poręczyciel spłacił zobowiązanie dłużnika głównego to wstępuje on z mocy ustawy w prawa zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego świadczenia (art. 518 par. 1). Może więc żądać od dłużnika głównego wszystkiego, co sam świadczył wierzycielowi z tytułu długu głównego (tak Marek Sychowicz Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom II , Warszawa 2009 rok).
Odmienną kwestią pozostaje natomiast zakres odpowiedzialności żony. W przypadku wyrażenia jedynie zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez męża, wierzyciel (w tym wypadku poręczyciel), może dochodzić swojej należności z majątku osobistego męża oraz majątku wspólnego. Natomiast nie może sięgnąć do majątku osobistego żony.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?