Zgubiona umowa kupna-sprzedaży samochodu

Pytanie:

Mam problem. Kupiłem samochód i zgubiłem umowę kupna-sprzedaży. Nie mogę skontaktować się z byłym właścicielem. Co mogę zrobić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W skrajnym przypadku (np. zupełnym braku kontaktu z nabywcą pojazdu) jedynym wyjściem pozostałoby wytoczenie powództwa o ustalenie istnienia prawa własności samochodu na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. Prawomocne postanowienie sądu w tym zakresie mogłoby zastąpić umowę sprzedaży samochodu, jeśli nie udałoby się jej ponownie sporządzić między Panem a poprzednim właścicielem.

Z powództwem opartym na art. 189 kpc, tyle że o ustalenie nieistnienia prawa własności samochodu mógłby wystąpić także zbywca samochodu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że jednym z dowodów własności pojazdu, na podstawie którego dokonuje się rejestracji jest m.in. prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności (wyrok WSA w Gdańsku z 10 marca 2010 r., sygn. III SA/Gd 531/2009).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

gerardwozniak

3.3.2013 11:1:38

Re: Zgubiona umowa kupna-sprzedaży samochodu

Pragnę podkreślić, iż nie istnieje w polskim systemie prawnym instytucja umowa kupna! Kodeks cywilny reguluje jedynie umowę sprzedaży i jest to wystarczające, gdyż podmiotami takiego stosunku prawnego jest zawsze sprzedający i kupujący, jeden zbywa prawo własności rzeczy drogi je nabywa. Pozdrawiam, r.pr. Gerard Woźniak


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • Umowa komisu

  Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek (...)

 • Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • Sprzedaż samochodu firmowego

  Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

 • Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

  Na ostateczną decyzję o zakupie tego czy innego samochodu wpływają już nie tylko jego dane techniczne, ale również możliwości podatkowe, jakie niesie za sobą jego zakup. Trudno bowiem znaleźć (...)

NA SKÓTY