Zlecenie ekspertyzy a rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych
Pytanie:
"Jednostka budżetowa zleca biegłemu z listy biegłych Sądu Okręgowego wykonanie ekspertyzy pisma, pieczątek. Czy w tej sytuacji powinna być zawarta umowa o dzieło? Jeśli tak, w jakiej wysokości należy naliczyć koszty uzyskania przychodu (20 czy 50%) i podatek? Czy na koniec roku należy wystawić PIT 8B i w jakiej pozycji ująć ten przychód?"
Odpowiedź prawnika: Zlecenie ekspertyzy a rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych
Zawarcie w formie pisemnej umowy o dzieło pozostaje bez znaczenia z punktu kwalifikacji przedmiotowych przychodów. Sam fakt zlecenia biegłemu wykonania ekspertyzy pisma czy pieczątek stanowi zawarcie takiej umowy (przepisy Kodeksu cywilnego nie wymagają tu formy pisemnej, a z treści pytania wynika, iż treść umowy między stronami jest tożsama z umową o dzieło).
Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodów w powyższej sytuacji to zależy to od charakteru ekspertyzy. Wykonanie ekspertyzy samo w sobie nie stanowi bowiem utworu w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego nie może być natomiast samo wykonanie ekspertyzy zawierającej w swej treści jedynie ocenę, opinię czy recenzję dotyczącą przedmiotu ekspertyzy. Oznacza to, że w większości przypadków obowiązują 20% koszty uzyskania przychodów. Stosunkowo rzadko ekspertyzy będą mogły być uznane za utwór (muszą stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze) i jako takie korzystać będą z 50% kosztów uzyskania przychodu.
Rozliczenie podatku przez jednostkę budżetową odbywa się na zasadach ogólnych obowiązujących przy przychodach z działalności wykonywanej osobiście. Oznacza to, że jednostka jako płatnik obowiązana jest pobrać zaliczkę na podatek (po uwzględnieniu 20%, względnie 50% kosztów uzyskania przychodów) w wysokości 19%. W terminie do 20 dnia następnego miesiąca zaliczkę tą należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego przesyłając stosowną informację.
Jeśli chodzi o ujęcie powyższych przychodów w informacji PIT-8B (którą po zakończeniu roku należy sporządzić) to prawidłową pozycją to prawidłowymi są pozycje 52-55 informacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?